یک هزار شرکت دانش‌بنیان از تسهیلات ۵میلیارد ریالی بهره‌مند می‌شوند

با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری و وزیر اقتصاد و دارایی؛ تفاهم‌نامه همکاری تامین مالی یک هزار شرکت دانش‌بنیان منعقد شد.

به گزارش چترا محرک، روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری، در این مراسم از نقش بانک‌ها در حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان گفت و افزود: یک جریان خوب حمایتی در سال جاری برای حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان شکل گرفت که نامگذاری امسال به نام «تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» آن را توسعه داد؛ اما نباید این جریان به امسال محدود شود و می‌بایست طلیعه یک جریان و حرکتی مستمر و بزرگ در مسیر توسعه اقتصاد دانش‌بنیان باشد.

وی افزود: قطعا نگاه مقام معظم رهبری در نام‌گذاری سال جاری نیز معطوف به ایجاد جریانی مستمر و پویا در حمایت از این اقتصاد بوده و در این نهضت، بانک‌ها با نظام‌های تامین مالی پویایی همچون قرض الحسنه در آن نقشی راهبردی دارند.

دهقانی، قرض‌الحسنه را راه‌کاری اثربخش و ارزش‌آفرین در تامین مالی و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان برشمرد و افزود: براساس آیه شریف منْ ذا الّذی یقْرض اللّه قرْضًا حسنًا فیضاعفه له أضْعافًا کثیرةً، خداوند متعال تضمین می‌کند که برکات این اقدام نیکو، چند برابر بازمی‌گردد.

وی با بیان این‌که حوزه دانش‌بنیان، مصداق خلق ارزش افزوده چند برابری است؛ عنوان کرد: با یک رویکرد دوراندیشانه، نگرشی بلند مدت و جامع‌نگر، یکی از حوزه‌هایی را که می‌توان مصداق عینی بازگشت چندین برابری ارزش دانست، همین حوزه دانش‌بنیان است؛ حوزه‌ای که از ظرفیت ارزش افزوده‌های چندصدبرابری و خلق ارزش چندین برابری حوزه دانش بنیان واقعی برخوردار است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری افزود: حوزه دانش‌بنیان واقعی که به واسطه استفاده از دانش و فناوری روز، ارزش افزوده خلق می‌کند می‌تواند بستر بسیار خوبی برای قرض الحسنه باشد.

دهقانی با بیان این که باید با استفاده از الگوی مطلوب قرض‌الحسنه، راه برای توسعه و رونق شرکت‌های دانش‌بنیان واقعی فراهم شود، ادامه داد: دانش و فناوری به واسطه قرض‌الحسنه شکل می گیرد و این روش،  یکی از راهبردهای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان به شمار می‌رود، امری‌که می‌تواند زمینه‌ساز رشد و پیشرفت کشور باشد.

وی ابراز امیدواری کرد امسال طلیعه حرکت جدی این بانک و سایر بانک‌ها در مسیر ارایه روش‌های کارآمد و نوین در ارایه تسهیلات و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان باشد.

عزم جدی برای تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان

سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به این‌که تامین مالی یک هزار شرکت دانش‌بنیان، طلیعه و آغازگر حرکتی جدی در حمایت مالی نوآورانه از این شرکت‌ها است، افزود: وزارت امور اقتصادی و دارایی تلاش کرده است تا ناظر به نقش و مسوولیت خود در تامین مالی کمک کند بیشترین جذابیت برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شود. در قانون جهش تولید دانش‌بنیان، وظایفی بر عهده این وزارتخانه گذاشته شده و تسهیل‌گری‌های خوبی برای فعالان زیست‌بوم فناوری و نوآوری تمهید شده است. بندهای این قانون مترقی، نشان دهنده عزم جدی برای حمایت از زیست‌بوم دانش‌بنیان کشور است.
خاندوزی ادامه داد: امیدواریم سطحی از مالیات که سازمان برنامه و بودجه تعیین می کند حامی و تسهیلگری شرکت‌های تولیدی و دانش‌بنیان باشد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی، قرض الحسنه را جزو بهترین رو‌ش‌ها برای حمایت و تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و گفت: قرض الحسنه الگو و آغازگری برای استفاده از روش‌های نوین تامین مالی خواهد بود.
دراقتصاد بانک پایه که تامین مالی بانک‌ها سهم بسزایی در توسعه اقتصاد دارد و روش تامین مالی قرض الحسنه برایاستفاده از روش قرض الحسنه به عنوان بهترین روش تامین مالی برای بهترین محصولات، ضرب ممتاز در ممتاز است و این یک هزار تسهیلات، در واقع به عنوان نقطه شروع و آغاز کننده یک جریان در تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان باید ارزشمند شمرده شود.

تخصیص تسهیلات ۵میلیارد ریالی برای یک هزار شرکت دانش‌بنیان

بر اساس این تفاهم‌نامه همکاری که امروز به امضای معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری و سید سعید شمسی نژاد رییس بانک قرض الحسنه مهر ایران رسید، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های موجود و به منظور توسعه همکاری‌های مشترک با معاونت علمی، نسبت به تخصیص حداکثر ۱۰۰۰ فقره وام اشخاص حقوقی به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور با معرفی معاونت علمی یا صندوق توسعه فناوری‌های نوین تا سقف ۵ میلیارد ریال با دوره بازپرداخت ۲۴ ماه تامین مالی اقدام می‌کند.

۲۰۰ فقره از این وام‌ها، به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور مستقر در پارک فناوری پردیس و ۸۰۰ فقره دیگر به شرکت‌های برتر مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز برتر در سراسر کشور اختصاص خواهد یافت.

در بخش پایانی این مراسم، دهقانی به عنوان سفیر قرض الحسنه در حوزه دانش‌بنیان تقدیر شد.

منبع: مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up